
Co warto wiedzieć o gubieniu sierści przez psa
Posiadanie zwierzaka może przynieść wiele satysfakcji i radości w domu. To jednak również obowiązki oraz pewne utrudnienia w codziennym życiu. W przypadku psów właściciele często narzekają na sierść, którą zwierzęta zrzucają. Aby leżące wszędzie włosy nie wprawiały nas w nerwowy nastrój, warto poznać kilka rzeczy na temat psiej sierści. Kilka przydatnych informacji umieściliśmy w tym artykule
Zrzucania sierści nie da się powstrzymać
Gubienie sierści to naturalna sprawa w przypadku psów. Dzięki temu zachowują one zdrową skórę, a ich sierść jest w odpowiednim stanie. Aby zminimalizować negatywne skutki tego procesu warto, żebyś zadbał odpowiednio o swojego psa i dom. Najważniejsze to częste, nawet codzienne szczotkowanie sierści. Dzięki temu zbierzemy większość włosów, które już wypadły, ale jeszcze utrzymują się na zwierzęciu, zanim trafią one na dywan, kanapę czy nasze ubrania. Wystarczy kilka minut dziennie poświęcić na tę czynność, a w domu łatwiej utrzymać porządek. Większość psów lubi być czesana i z chęcią podda się tej czynności.
Pora roku, w której jest zrzucana sierść, zależy od rasy psa
U niektórych psów możemy zaobserwować gubienie sierści w cyklicznych okresach – na przykład na wiosnę i jesień. U innych proces ten nie jest tak intensywny, ale trwa praktycznie przez cały rok. Sezonowość w zrzucaniu sierści jest szczególnie zauważalna u psów rasowych. W przypadku mieszańców trudniej jest określić, kiedy jego sierść zacznie wypadać.
Są różne rodzaje sierści
Psy posiadają dwa podstawowe rodzaje sierści – włosy pierwotne oraz wtórne. Te pierwsze są dłuższe i sztywniejsze, i stanowią zewnętrzną „warstwę” psa. Miękkie i krótkie są natomiast włosy wtórne. Dzięki nim pies może utrzymywać temperaturę swojego ciała w chłodniejsze dni. Niektóre psy posiadają wyłącznie jeden rodzaj sierści. U tych, u których występują oba rodzaje, możesz się spodziewać, że uda się określić porę roku, w której pies będzie gubił najwięcej sierści.
Do sprzątania sierści przyda się dobry odkurzacz
Moc odkurzacza, którego używasz, jest ważna do zachowania czystości, ale nie tylko ona wpływa na to, jak łatwo uda się sprzątnąć sierść z podłogi. Warto zwrócić uwagę na budowę szczotki – jeżeli będzie miała dość miękkie włosy, to o ile może zebrać sierść, to potem będziemy musieli i tak wyczyścić samą szczotkę, gdyż zatrzyma ona na sobie to, co nasz pies zgubił. W niektórych modelach znajdziemy specjalne szczotki, dedykowane właśnie do sprzątania sierści z obić i dywanów, które znacznie ułatwiają sprzątanie.
Znajomość natury naszego psa i regularna praca nad jego sierścią powinna sprawić, że wypadnięte włosy nie będą stanowiły dużej przeszkody w codziennym życiu.