
Jak psy się uczą?
Każdy właściciel psa chciałby, żeby jego czworonożny przyjaciel był posłuszny i nie sprawiał kłopotów. Aby tak się stało potrzebne jest jednak odpowiednie wyszkolenie psa. Do tego z kolei potrzeba pewnej wiedzy, między innymi na temat tego, w jaki sposób psy uczą się odpowiednich zachowań.
Powtarzanie
Pies myśli dość prosto. Jeżeli widzi, że dane zachowanie przynosi mu korzyści, to jest skory do jego powtórzenia. Przykładowo – jeżeli uda im się upolować kurę to ją zjedzą i nie będą głodne, chociaż wcześniej straciły energię na ściganie ofiary. Chętnie powtórzą jednak taki wysiłek wiedząc, że czeka je za to nagroda w postaci zjedzenia obiadu.
Pies będzie powtarzał te czynności, które mu się opłacają. Jeżeli jego wysiłki będą się kończyć negatywnie, przestanie je powtarzać. Nie będzie tracić energii na coś, co tylko pogarsza jego stan.
Tak samo należy postępować podczas szkolenia. Jeżeli pokażemy psu, co ma wykonać i to powtórzy, musi otrzymać za to nagrodę, na przykład w postaci ulubionego smakołyka lub choćby pogłaskania. Po pierwszym sukcesie nie należy jednak przestawać, tylko kilkukrotnie powtórzyć z psem schemat: wykonanie polecenia – nagroda.
Karanie
Nie zawsze, szczególnie na początku, pies będzie sumiennie wykonywał nasze polecenia. Niektóre osoby z małą cierpliwością podchodzą do szkolenia i karcą psa, zarówno samym głosem, jak i stosując kary „cielesne”. Co prawda takim sposobem można w krótkim czasie przywołać psa do porządku, jednak stosowanie kar w łatwy sposób może pogorszyć budowaną z psem relację. Nauka poprzez strach nie jest dobrym rozwiązaniem.
Nadmierne karanie psa może spowodować u niego niepokój, strach, negatywne emocje, które mogą prowadzić do dalszych problemów. Znacznie lepsze jest nagradzanie dobrego zachowania, natomiast kiedy okaże nieposłuszeństwo ignorować go przez jakiś czas, aby zobaczył, że dane zachowanie nie przynosi korzyści.
Moment jest ważny
Pies uczy się, jeżeli widzi od razu rezultat swoich działań. Powinieneś go nagradzać lub w ostatecznym przypadku karać od razu po tym, jak zasłuży na nagrodę lub karę. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby po powrocie do domu karać psa za bałagan, który zastaliśmy na dywanie. Pies mógł narobić szkód wiele godzin wcześniej i nie będzie potrafił zrozumieć, dlaczego otrzymał karę. Może to jednak przynieść odwrotny skutek – Twój powrót do domu będzie się psu kojarzył z negatywnymi emocjami i zacznie się denerwować za każdym razem, kiedy przyjdzie pora Twojego przyjścia.
Inna sprawa to sytuacja, gdy pies w krótkim odstępie czasu będzie się zachowywać tak, jak oczekujemy, by po chwili zrobić nam na złość (chociaż oczywiście będzie to robił nieświadomie). W takim przypadku nie należy psa ani nagradzać, ani karać. Nie będzie wiedział, które zachowanie pochwalamy, a które chcemy zwalczyć. W takiej sytuacji nie należy okazywać emocji i zignorować to, jak pies się zachowywał.
Wyszkolenie psa to nie jest łatwe zadanie. Wymaga dużej cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Łatwiej będzie Ci jednak nauczyć swojego psa poprawnego zachowania i posłuszeństwa, jeżeli będziesz świadomy tego, jak działa jego umysł.