
Podróżowanie z psem
Wiele osób chciałoby mieć psa, jednak obawia się, że w konsekwencji będzie musiała rezygnować z niektórych aktywności, na przykład podróży. Nie jest to całkowicie słuszne przekonanie. Oczywiście, najwygodniej byłoby w takim przypadku zostawić psa w domu pod opieką kogoś z rodziny lub wynajętej osoby, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyjazd wakacyjny zaplanować razem z psem. Będzie to wymagało nieco więcej wysiłku w doborze planów, jednak nie jest niemożliwe.
Pies musi być przygotowany na podróż
Planując wycieczkę nie wszystko możemy przewidzieć. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę chcąc zabrać ze sobą psa jest stan jego zdrowia. Pies, który cierpi na różne dolegliwości, w tym żołądkowe, może z trudem znieść podróż samochodem, szczególnie na większe odległości. Aby sprawdzić, jak nasz czworonożny przyjaciel sobie poradzi, co najmniej na kilka tygodni przed datą wyjazdu powinniśmy zabierać go na przejażdżki. Początkowo krótkie, podczas których będzie mógł się oswoić z nową sytuację, z czasem zwiększając przebywane odległości. Tak przygotowany pies łatwiej zniesie podróż, a my będziemy wiedzieli, ile kilometrów dziennie będziemy w stanie pokonać mając przy sobie psa.
Pamiętaj o szczepieniach
W zależności od miejsca docelowego naszej podróży powinniśmy wziąć pod uwagę szczepienia, jakim powinien zostać poddany pies. Przede wszystkim musimy upewnić się, że nasz pies posiada aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. W obcym miejscu nie wiemy, na jakie zwierzęta możemy się natknąć, a ewentualne pogryzienie przez innego psa może mieć dramatyczne skutki. Dodatkowo w razie braku szczepienia musimy się liczyć z konsekwencjami, jeżeli to nasz pies zaatakuje inne zwierzę lub człowieka.
Pies powinien być również zaszczepiony przeciwko chorobom, które mogą być roznoszone przez małe organizmy, jak na przykład kleszcze. Jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy będziemy odbywali z psem dłuższe spacery po lasach i polach.
Pamiętaj o odpowiednim żywieniu psa
W czasie podróży nasz pies może być zestresowany i stracić apetyt. Nawet, jeżeli ilość spożywanego pokarmu zmaleje, musimy pamiętać o odpowiedniej ilości wody. Dłuższe odcinki trasy powinni być przerywane przez postój połączony z daniem psu miski świeżej wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia jego organizmu. Oczywiście może się to wiązać z koniecznością częstszych przystanków na załatwienie przez psa potrzeb fizjologicznych.
Podróżując z psem należy cały czas monitorować jego stan i zachowanie. Jeżeli zauważymy objawy odwodnienia, takie jak suchość pyska, „błędne” oczy czy mniejsze wydalanie moczu, powinniśmy natychmiast zadbać, aby psa napoić. W razie konieczności powinniśmy wcześniej mieć spisane adresy weterynarzy zlokalizowanych w pobliżu naszej drogi, aby w razie konieczności skorzystać z jego pomocy.
Pies może być wspaniałym towarzyszem wycieczki, a my decydując się na przygarnięcie czworonoga nie musimy rezygnować z dotychczasowej aktywności. Ważne jest jednak, aby pamiętać o tych kilku zasadach, które pomogą spędzić urlop bez żadnych przykrych doświadczeń.