Rottweiler

Rottweiler

12 czerwca 2018 Off By Micorazon

Rottweiler to rasa psów pochodząca z Niemiec. Była tam hodowana do pilnowania bydła oraz ciągnięcia wozów. Spowodowało to wykształcenie szerokiego korpusu oraz mocnych mięśni. Mają skłonności do agresji, którą przezwyciężyć może tylko odpowiednie, długotrwałe szkolenie, realizowane od najmłodszych lat życia. Konsekwencja w wychowaniu sprawia, że Rottweilery stają się dobrymi obrońcami rodziny.

Najważniejsze informacje:

– Rottweilery to psy silnej postawie, mające skłonności do przywództwa w stadzie

– mają opinię psów niebezpiecznych

– mogą wyrządzić, nawet nieumyślnie, krzywdę dzieciom, dlatego w ich towarzystwie wymagają szczególnej uwagi i szybkiej reakcji na niebezpieczne zachowania

– mogą być agresywne wobec innych psów

– wymagają codziennych spacerów

– wiele osobników chrapie

– mają tendencję do spożywania zbyt dużej ilości jedzenia, a w konsekwencji do tycia

Osobowość

Rottweilery są pewne siebie, odważne, a przy tym nieufnie nastawione do obcych osób. Z natury jest przywiązany do swojej rodziny i przejawia zachowania obronne w razie grożącego im niebezpieczeństwa, jednak nieprowokowany nie powinien stawać się agresywny i atakować. Samice Rottweilerów są bardziej spokojne od samców. Aby zdobyć szacunek i posłuszeństwo trzeba być w kontakcie z psem stanowczym i asertywnym. Nie można pozwolić, aby pies zdominował Wasze relacje.

Dzieci i inne zwierzęta domowe

Rottweilery mogą mieć dobre relacje z dziećmi, jednak nie jest dobrym pomysłem, aby trzymać tego psa w domu, w którym szczególnie są małe dzieci. Niektóre zabawy mogą być odebrane przez Rottweilera jako niebezpieczeństwo i mogą w takiej sytuacji zaatakować, aby je zażegnać. Również w czasie, gdy dziecko zacznie biec, Rottweiler może uznać to za ucieczkę i spróbować gonić oraz skoczyć, co może mieć przykre konsekwencje.

W stosunku do Rottweilera trzeba zachować szczególną ostrożność podczas wspólnych zabaw. Nie należy ciągnąć np. za ogon, szturchać, gdyż może uznać to za atak i próbować się bronić. W miejscach publicznych należy trzymać Rottweilery na smyczy oraz w kagańcu, aby nie zrobił krzywdy postronnym osobom i zwierzętom.