Sucha czy mokra karma dla psa?

Sucha czy mokra karma dla psa?

13 czerwca 2018 Off By Micorazon

Właściwe odżywianie jest bardzo ważne dla psa. Odpowiednia ilość i jakość pożywienia zapewnia poprawny rozwój czworonoga i pozwala mu cieszyć się zdrowiem. Koszt wyżywienia jest uzależniony od rasy, wieku, aktywności psa, a także od tego, jaką karmę zdecydujemy się podawać.

Na rynku istnieje bardzo duży wybór gotowych karm dla psów, o różnych smakach i przeznaczonych zarówno dla różnych ras, jak i stanu zdrowia oraz wieku. Na początku każdy właściciel staje jednak przed podstawowym pytaniem – kupować karmę suchą czy mokrą?

Wśród właścicieli czworonogów przeważa żywienie za pomocą karmy suchej. Wynika to w głównej mierze z kosztu. Żywienie samą suchą karmą jest tańsze, niż kupowanie tylko karmy mokrej.

Karmy dla psów

Podstawowa różnica między karmami wynika z zawartości wody. W karmie suchej znajdziemy jej ok. 10%, natomiast karma mokra może zawierać nawet do 80% wody. Powoduje to, że stosując karmę suchą nasz pies potrzebuje dostępu do znacznie większej ilości wody, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na nią.

W obu rodzajach karm znajdziemy składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu naszego psa. Diabeł tkwi jednak w szczegółach i co do zasady im droższa karma, tym znajdziemy w niej składniki lepszej jakości.

Składniki karm

Najważniejszym składnikiem karmy dla psa jest białko zwierzęce.. Jest to główny składnik w karmach dobrej jakości. Źródłem są kawałki mięsa. Dodatkowo karma zawiera zboża, takie jak kukurydzę, pszenicę i ryż, których zadaniem jest stworzenie odpowiedniej struktury karmy. W gorszych jakościowo karmach stosowane są wypełniacze w postaci np. soi, która jest tańszym zamiennikiem źródła białka.

W składzie karmy mokrej znajdziemy zwykle na pierwszym miejscu mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Są to najczęściej „odpady”, takie jak nogi, szyje, wnętrzności. Czasami znajdziemy też mięso właściwe. W tego rodzaju karmach powinno być znacznie mniej produktów zbożowych, zwykle w postaci ryżu, który jest lekkostrawny i nie wywołuje niestrawności oraz alergii.

Koszt i wygoda

Karma sucha jest tańsza, a przy tym bardziej kaloryczna, dzięki czemu pies zjada jej mniej. Zaletą jest również dłuższy okres przydatności do spożycia po otwarciu, dzięki czemu łatwiej ją przechowywać. Jest to też przydatne, jeżeli zostawiamy psa na dłużej, niż kilka godzin dziennie. Karma sucha będzie przez cały dzień lub noc świeża, więc pies w każdym momencie będzie mógł zaspokoić głód.

Karma mokra sprawdza się przede wszystkim w karmieniu szczeniąt oraz małych psów. Cenowo nie wyjdzie ona znacznie drożej, natomiast jest ona łatwiejsza do jedzenia i strawienia. Z uwagi na szybkie psucie się karmy po otwarciu, powinniśmy dawać psu taką ilość, którą zje od razu. Resztę puszki należy włożyć do lodówki i przechowywać w niej maksymalnie 2 dni.

Wpływ na zęby

Z uwagi na swoją twardość, karma sucha ma dodatkową przewagę nad karmą mokrą. Jedzenie jej powoduje, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego. Działa również dobrze na dziąsła. Nie dla każdego psa jednak konieczność gryzienia twardej karmy będzie dobra. W przypadku osobników w podeszłym wieku może wystąpić problem z przegryzieniem karmy, a w konsekwencji pies może zacząć unikać jedzenia.

Którą karmą karmić psa?

Zarówno karma sucha, jak i mokra, mają swoje wady i zalety. Odpowiednim wydaje się więc mieszanie obu, dobierając proporcje pod kątem wieku, rozmiaru i preferencji psa. Może się jednak zdarzyć, że któraś z karm będzie działać niekorzystnie na zdrowie psa. W takim przypadku należy zmniejszyć jej ilość lub całkowicie wyeliminować z jadłospisu naszego pupila.

Jeżeli masz ograniczony budżet lub wyjątkowo dużego psa, z pewnością oprzesz codzienną dietę na karmie suchej. Dodatkowo psy nie są zbyt wybredne pod kątem żywienia, więc mogą otrzymywać również resztki z naszych posiłków. Kości z resztkami mięsa, warzywa lub nawet resztki chleba, jeżeli nie będą przeważać w misce psa, nie przyniosą mu szkody, a nam pozwolą zaoszczędzić kilka złotych w każdym miesiącu. W razie wątpliwości odnośnie prawidłowego żywienia psa możesz skonsultować jego dietę z weterynarzem.