
Szkolenie psa w załatwianiu potrzeb fizjologicznych
Dla wielu osób, szczególnie dzieci, kupno szczeniaka to wielkie, radosne wydarzenie. Pierwsze dni nowego mieszkańca są pełne emocji, a także nauki nowego doświadczenia. Dorośli jednak nie powinni poddawać się euforii i odpowiednio wcześnie zaplanować szkolenie psa, aby wszystkie kolejne lata z czworonożnym towarzyszem przebiegały w odpowiednim porządku.
Podchodząc do szkolenia odpowiednio wcześnie łatwiej zapewnimy sobie czyste dymany, meble bez śladów pazurów, niepodarte ubrania, zawsze ułożone buty. Musimy jednak uzbroić się w odpowiedni plan i wiedzę, jak mądrze podejść do szkolenia, aby przyniosło ono oczekiwane rezultaty.
Nie ma żadnych gotowych recept, które mają 100% skuteczność dla każdego psa. Nie ma, bo każdy pies jest inny, ma inne otoczenie, temperament i właściciela o innym usposobieniu. Istnieje jednak wiele kierunków, w których należy podążać, będąc cierpliwym, konsekwentnym i poświęcając się dla dobra naszego i naszego psa.
Udane szkolenie szczeniaka
Szczeniak w pierwszych tygodniach swojego życia jest jak czysta kartka. Jeszcze nie zna świata, dlatego uwielbia chodzić w różne miejsca, które wydają mu się ciekawe. Również swoje potrzeby fizjologiczne załatwia tam, gdzie akurat się znalazł. Oczywiście taka sytuacja nie będzie do zniesienia przez długi czas. Dlatego od małego należy przygotować odpowiednie miejsce, w którym pies będzie mógł załatwiać swoje potrzeby.
Odpowiednim miejscem może być nasza łazienka. Aby przyuczyć psa do załatwiania potrzeb w tym miejscu, należy przede wszystkim reagować i zanosić psa jak najszybciej, kiedy widzimy że próbuje się załatwić np. na dywan, a także nagradzać za każdym razem, kiedy zrobi to, co musi zrobić, w przygotowanym dla niego miejscu.
Początkowo prawdopodobnie będziesz musiał poświecić na to wiele czasu i uwagi. Spoglądanie na psa niemal 24 godziny na dobę może być męczące, ale taki wysiłek powinien się szybko opłacić.
Jak zacząć szkolić szczeniaka?
Podstawową rzeczą na początku jest ograniczenie miejsc, do których nasz pupil może chodzić. Powinniśmy zamykać drzwi do pomieszczeń, do których nie chcemy, aby niewyszkolony pies wchodził, szczególnie pod naszą nieobecność. Natura psów karze im poznawać nowe miejsca. W pierwszej kolejności powinniśmy jednak wydzielić najlepiej jedno pomieszczenie, w którym zwierzę będzie mogło przebywać. Dopiero jak je odpowiednio pozna, możemy dać dostęp do kolejnych pokojów.
Powinniśmy unikać przyzwyczajania psa do miejsc, w którym oczekujemy szczególnego spokoju i porządku. Takim miejscem jest z pewnością kuchnia oraz sypialnia. Pies oczywiście może w nich przebywać od czasu do czasu, ale nie powinniśmy pozwalać, aby pies myślał o tych miejscach jak o swojej własności. Nie powinniśmy m.in. pozwalać na to, aby pies spał razem z nami. Jeżeli go do tego przyzwyczaimy, bo na początku będzie nam się to wydawać dobrym pomysłem, to z czasem będzie coraz trudniej wygonić psa na jego posłanie.
Karmienie psa jest ważne
Pokarm i świeża woda to podstawowe potrzeby życiowe psa. To, w jaki sposób i czym będziesz karmić szczeniaka, wpłynie w dużym stopniu na cały proces szkolenia.
Pies, szczególnie młody, powinien dostawać karmę wysokiej jakości, zapewniającej mu niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego wzrostu. Im lepsza karma, tym ma ona mniej wypełniaczy, które nie przynoszą wiele korzyści poza tym, że zmniejszają koszty żywienia. Może się to jednak odbić w późniejszym czasie na problemach zdrowotnych psa, a to z kolei może wygenerować potrzebę wyłożenia znacznych środków na weterynarza. Karma wysokiej jakości jest łatwiej przyswajalna, łatwiej ją strawić, dzięki temu pies musi jej zjeść mniej w ciągu dnia. A to z kolei powoduje, że pies wydala mniej odchodów, co ułatwia nam proces opieki.
Wpływ zapachu na szczeniaka
Psy mają dobrze wykształcony zmysł węchu. Bez przeszkód wyczuwają miejsce, w którym oddały mocz, co z kolei zachęca je do kolejnego jego oddania. Aby temu zapobiec, każdorazowo po wypróżnieniu się zwierzaka powinniśmy posprzątać jego toaletę. Jeżeli usuniemy ślady moczu i jego zapach, to zmniejszamy ryzyko, że szczeniak po chwili zsika się ponownie.
Całkowite usunięcie zapachu nie jest łatwe, dlatego zamiast używać standardowym środków czystości do wyeliminowania nieprzyjemnych zapachów, powinniśmy użyć specjalne środki dedykowane do tego celu.
Toaleta psa – w domu czy na podwórku?
Zanim zaczniesz szkolić swojego szczeniaka, warto dobrze przemyśleć lokalizację jego toalety. Możemy wygospodarować miejsce w domu/mieszkaniu, wybrać wyprowadzanie psa na zewnątrz, albo skorzystać z oby tych możliwości. Jeżeli tylko mamy do tego warunki, to radzę od początku szkolić psa, aby załatwiał swoje potrzeby poza domem.
Wyprowadzanie psa ma szereg korzyści – w domu będzie panował większy porządek, unikniemy nieprzyjemnych zapachów i konieczności ciągłego sprzątania. Dodatkowo zapewniamy sobie i naszemu psu niezbędną dawkę codziennego ruchu na świeżym powietrzu.
Czas ma znaczenie
W szkoleniu psa do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w wyznaczonych miejscach ważny jest czas. Mam tu na myśli odpowiednie zaplanowanie przerw pomiędzy kolejnymi wyjściami do toalety. Początkowo pies potrzebuje dość częstych wizyt w swojej łazience, nawet co pół godziny. Wraz z dorastaniem ten czas się wydłuża – do 45 minut, godziny i dłużej.
Każdy szczeniak jest inny i to, jak szybko będzie postępować wydłużanie przerw, zależy od jego warunków. Jeżeli jednak pies jest dość oporny i cały czas w regularnych, tych samych odstępach musi się załatwiać, powinniśmy sami celowo wydłużać czas pomiędzy kolejnymi wyjściami za potrzebą. Jak pies będzie miał ok. pół roku, to czas przerwy powinien już wynosić ok. 4 godzin.
Zostawianie szczeniaka samego
Wielu właścicieli psów nie może sobie pozwolić, aby być cały czas ze swoim czworonogiem. Pracując na pełny etat jesteśmy minimum 8 godzin poza domem i to tylko w przypadku, kiedy pracujemy blisko miejsca zamieszkania. Jeżeli mamy dalej to czas ten wydłuża się o konieczność dotarcia z domu do pracy i z pracy do domu.
Nie zwalnia to jednak z obowiązków przy szkoleniu psa. Kiedy tylko z nim jesteśmy, powinniśmy trenować naukę załatwiania jego potrzeb fizjologicznych. Mając taką możliwość, ustal z innymi domownikami czas, w którym ktoś zawsze będzie przy szczeniaku, aby móc się nim zaopiekować.
Jeżeli jednak musisz zostawić psa samego na kilka godzin, staraj się aby przebywał on w tym czasie w pomieszczeniu z łatwym dostępem do swojej toalety. Dzięki temu może przyzwyczajać się do załatwiania potrzeb w tylko jednym, wyznaczonym miejscu.
Wyszkolenie młodego psa nie jest rzeczą łatwą, ale podejmując odpowiednie kroki i będąc konsekwentnym w działaniu możesz sprawić, że szczeniak wyrośnie na usłużne i bezproblemowe zwierzę.